Не годинниками та шоколадками єдиними!

Швейцарія часто асоціюється з сирами, шоколадом, годинниками та ножами. На світовій арені ця країні  має імідж консерватора зі сталим розвитком, сильною банківською системою та потужною системою оборони . Але це – тільки погляд ззовні. 

Наша група мала можливість дізнатися про Швейцарію більше і, так би мовити, зсередини: завдяки програмі «Молодь змінить Україну» та за підтримки Благодійного фонду Богдана Гаврилишина, ми, семеро учасників громадської організації «Центр інтелектуального та громадського розвитку» перебували у Швейцарії з навчальною поїздкою у період з 21 по 28 лютого. Це був незабутній досвід!

Сфери нашого наукового інтересу – економічна, соціальна, політична та оборона системи Швейцарії. Ми провели 18 зустрічей та відвідали Національний музей Швейцарії, щоб перейнятися духом та історією цієї дивовижної країни. І ось чим можемо поділитися.

Швейцарія – це стабільна та консервативна країна, де в кожному департаменті та міністерстві червоною ниткою прослідковується головний принцип: «Проблема має бути вирішена на найнижчому рівні з можливих». Особливо його помітно  в сфері освіти: ми були в університеті Берна та політехніці ETH Zurich, де дізналися про особливу систему фінансування університетів (лише декілька університетів – кантонного рівня), процес відбору предметів студентами та особливості отримання ступеня PhD.

Не менш цікавим був досвід в оборонних структурах (Міністерстві оборони та Цюриському відділенні поліції) – місцеве населення, службовці, ті, хто пройшли  і проходять службу в армії та поліція (кантонна та місцева) тісно переплетені та дають можливість швейцарцям, не зважаючи на нові загрози, відчувати, що в свій країні вони в безпеці. В Center for Security Studies ми отримали більше аналітики та погляд на безпеку в Швейцарії у перспективі. А ось представник The group of Switzerland without army поділився зовсім протилежними всім іншим поглядам на систему оборони Швейцарії: дана організація підтримує відхід від старої системи підготовки військових, а також відмову від тотального озброєння громадян країни. З плюралізмом думок у Швейцарії все також на вищому рівні. В Будинку кантонів отримали більше структурованої інформації про федералізм, особливо  в аспекті взаємодії Конфедерація-кантони-місцевий рівень. А аналітичний центр Avenir Suisse, що є найбільшою незалежною фабрикою думок в Швейцарії, поділилися своїми наробками з історії федералізму та думками з приводу імплементації цієї моделі в українські реалії.

Швейцарія не є членом, ЄС, тим не менш, науковці були б не проти зміцнення наукової співпраці з країнами ЄС – для розширення проектів. Про це ми дізналися в Swiss National Science Foundation, яка надає фінансування науковим дослідженням. Доречі, науковці тісно співпрацюють з Міністерством закордонних справ – для розробки та побудови іміджу Швейцарії як сучасної розвиненої країни (підготовка матеріалів для на виставок,  форумів тощо). Дане Міністерство ми також відвідали. Представник  SFIVET, що займаються більш профорієнтовним навчанням, щоб дозволити учням працювати та отримувати не лише теоретичні знання, а й практичні навички, розповіли про свої головні програми та популяризацію навчання на технічних спеціальностей (система VET vocational education trainings – щось на кшталт звичних ПТУ, але із програмою навчання, підлаштованою під потреби виробництва).

В Швейцарії – трирівнева пенсійна система, а також немає  державного пенсійного фонду. Більше про дану сферу ми дізнавалися в Pension Fund Publica. В швейцарській біржі Swiss Exchange, яка має більше 70 років досвіду проведення торгів, 20 з яких – в електронній системі, дізнавалися про тонкощі імплементації системи та вимоги до учасників ринку. В Департамент сільського господарства нам розповідали детальніше про підтримку фермерства, подолання проблеми переїзду населення з сіл – в міста, підтримці рівня природних ресурсів тощо. Дуже цікаве те, сама держава підтримує проекти, що орієнтуються на підтримку екології: якщо присутній даний елемент, такі підприємства платять менше податків.

Також мали дві неформальні зустрічі – з представником «Партії зелених» та швейцарським журналістом Френком Герблі. З першим обговорили популяризацію «зелених» ідей серед населення, а з містером Герблі – особливості захисту прав журналістів в Швейцарії.

Загалом, варто відмітити тісний зв’язок Міністерств, міст та кантонів в Швейцарії: в них різні сфери відповідальності, тим не менш, вони –суспільна налагоджена система, і, коли проблеми переплітаються, їх вирішують спільними консультаціями, експертною допомогою, розподілом обов’язків тощо.  Міністерства в Швейцарії – також особливі: вони – скомпоновані, і одне Міністерство включає в собі декілька гілок. Наприклад, Міністерство оборони – в дослівному перекладі це – Міністерство оборони, громадянської оборони та спорту; а Департамент сільського господарства – це не окрема структура, а підрозділ Міністерства економіки.  Кабмін Швейцарії – це сім людей, а Президент – рівний серед рівних, без особливих повноважень та звань.

Завдяки даній навчальній поїздці ми отримали безліч знань та практичний досвід в одній з найзакритіших країн світу – Швейцарії.  Все це було б неможливо без підтримки Благодійного фонду Богдана Гаврилишина, який дозволяє молоді дізнаватися про кращі світові практики та впроваджувати їх в українські реалії.